Strony

Kronika 2015/2016

SIERPIEŃ 2016
24 sierpnia przygotowanie i udział harcerzy 77 DH "BIEDRONKA" im. AK i zuchów 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" w Świecowisku Sybiraków zorganizowanym w Dworku Białoprądnickim w Krakowie w ramach XVIII Zjazdu Polaków z Indii w latach 1942 - 1948. Dziękujemy za zaproszenie i spotkanie pełne wzruszeń i radości.


4 - 11 sierpnia 
Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej oraz przy współpracy Szkoły Podstawowej w Krzęcinie został przygotowany projekt w ramach zadania publicznego: Organizacja wypoczynku letniego 2016 - Akcja letnia Lesko 2016 "Bieszczadzki Trakt". W wyjeździe uczestniczyło 16 zuchów 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" i 22 harcerzy 77 DH "BIEDRONKA" im. AK, a nad ich bezpieczeństwem czuwało 4 wychowawców - instruktorów harcerskich.
Zadanie współfinansowane z budżetu Gminy Skawina.


LIPIEC 2016
25 - 31 lipca 5 przedstawicieli naszego środowiska podjęło służbę w ramach wolontariatu na Światowych Dniach Młodzieży.
 
3 lipca delegacja 77 DH "BIEDRONKA" im. AK wzięła udział w uroczystych obchodach 73. rocznicy Katastrofy Gibraltarskiej oraz śmierci generała Władysław Sikorskiego zorganizowanych przez Związek Sybiraków Oddział w Krakowie w Katedrze Wawelskiej.
 
 
CZERWIEC 2016
16 czerwca zuchy i harcerze spotkali się na wspólnym świecowisku podsumowującym rok 2015/2016. Nie zabrakło wspólnej zabawy i smakołyków 
 

11 czerwca w Szkole Podstawowej w Krzęcinie odbył się Piknik z okazji Dnia Dziecka. W imprezie uczestniczyły Dzieci ze Stowarzyszenia "Równa Szansa", zuchy i harcerze z Krzęcina. Impreza została przygotowana przez rodziców ze Stowarzyszenia "Równa Szansa", 77 DH "Biedronka" im. AK z Krzęcina, Panie z Przedszkola nr2 w Skawinie, Pana Dyrektora K. Gerca oraz Pracowników Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie, Urząd Miasta i Gminy Skawina, Zakład Produkcji Masarskiej S.C. Gubała B.A., A.i R.Janickich, P. dyrektor K. Budzeniusz z Przedszkola Bajkowa Kraina w Krakowie.   
Zdjęcia zamieszczone w galerii zostały wykonane przez Pana Witka P. Dziękujemy.
 
4-5 czerwca zuchy 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" i harcerze 77 DH "BIEDRONKA" im. AK z Krzęcina uczestniczyli w biwaku zorganizowanym przez 73 DH "JASTRZĄB" im. AK w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Gaju. Na zajęciach programowych zuchy i harcerze poznali historię Światowych Dni Młodzieży oraz mieli możliwość podsumowania swojej wiedzy i umiejętności. Nie zabrakło pląsów i zabaw integracyjnych.
4 czerwca odwiedziła nas komendantka Hufca Podkrakowskiego hm. Ewa Siudek, która uczestniczyła w uroczystym świecowisku w czasie którego dwie druhny złożyły przyrzeczenie harcerskie.
 
   
MAJ 2016
22 maja drużynowa 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" ukończyła kurs przewodnikowski "SAMI SWOI". Jesteśmy z niej dumni. Gratulujemy.
  
KWIECIEŃ 2016
15 kwietnia 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" i 77 DH "BIEDRONKA" im. Armii Krajowej miały swoje święto. W tym dniu 14 zuchów złożyło Obietnicę Zuchową, a 6 harcerzy Przyrzeczenie Harcerskie w obecności hm. Haliny Jaskiernej HR.
Przed tym ważnym wydarzeniem przybyli goście mogli obejrzeć urokliwe przedstawienie przygotowane przez Gromadę Zuchową pod tytułem "Szewczyk Dratewka" wg scenariusza Janiny Porazińskiej. 
Jak zwykle Zuchy stanęły na wysokości zadania - Dziękujemy!

 
9 kwietnia na zaproszenie Prawicowego Bloku Samorządowego Skawina nasza drużyna harcerska uczestniczyła w gminnych obchodach 6. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Skawinie. Podczas mszy harcerze trzymali wartę przy tablicy upamiętniającej śp. Ryszarda Kaczorowskiego. 

Następnie uczestnicy przeszli na Skwer Lecha Kaczyńskiego gdzie odbył się Apel poświęcony Ofiarom Katastrofy.
 
  
MARZEC 2016
25 marca 77 DH "BIEDRONKA" im. Armii Krajowej przygotowała i prowadziła wraz z nauczycielami i uczniami Adorację Wielkopiątkową w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie. Teksty wykorzystane podczas wspólnej modlitwy zostały napisane przez zaprzyjaźnionego z harcerzami Pana Zenona Michalskiego. Dziękujemy. Jak co roku harcerze trzymali wartę przy Grobie Pana Jezusa.
 


19 marca 21 harcerzy i 15 zuchów wzięło udział w Święcie Chorągwi Krakowskiej, które rozpoczęło się uroczystym Apelem na Rynku w Krakowie. Na uroczystości przybyło ponad 1900 harcerzy i zuchów z całej małopolski.
Po głównych uroczystościach odbyła się harcerska gra miejska. Nasze środowisko reprezentowały trzy patrole:
- harcerski "Mały Żółw"

- starszoharcerski "Tatooine"
- zuchowy "Leśne Robaczki".
 
 
4 marca odbyła się Droga Krzyżowa. Mieszkańcy parafii krzęcińskiej oraz zuchy i harcerze uczestnicząc w corocznym nabożeństwie przeszli uliczkami Krzęcina  przygotowując się do Wielkopostnych Rekolekcji.
 
 

LUTY 2016
24 lutego naszą drużynę odwiedzili bardzo  szczególni  goście: Pan Piotr Ćwik Wicewojewoda małopolski  oraz Pani Joanna Florkiewicz - Kamieniarczyk Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego  działającego przy Wojewodzie małopolskim.  Szanowni goście mieli dla nas niespodziankę w postaci wydanej płyty DVD pod tytułem: „A MYŚMY SZLI…”nad którą patronat objął Wojewoda Małopolski i Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Na płycie znalazł się montaż słowno-muzyczny wykonany przez harcerzy 77 DH „Biedronka” im. Armii Krajowej z Krzęcina, przygotowany z okazji 75. rocznicy II wywózki Polaków na Syberię w 1940r.
 


1 lutego na zaproszenie Pani Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej i Pani Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Krzęcinie przybył do naszej szkoły ks. Łukasz Piórkowski - prowadzący niedzielny program dla dzieci ZIARNO. W tym to dniu zuchy 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" i harcerze 77 DH "BIEDRONKA" im. Armii Krajowej przedstawili społeczności szkolnej JASEŁKA. Po przedstawieniu uczniowie mieli okazję porozmawiać z wyjątkowym Gościem, który obiecał powtórny przyjazd do naszej szkoły przed Świętami Wielkanocnymi. Dziękujemy! 
 


STYCZEŃ 2016
31 stycznia na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Krzęcinie odbyło się Spotkanie Noworoczne podczas którego zuchy i harcerze przedstawili JASEŁKA. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej przy współudziale 77 DH i 77 GZ oraz Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Krzęcinie. W niedzielne popołudnie spotkali się okoliczni mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie naszej miejscowości. Nie zabrakło również zaproszonych gości. Wszystkim Serdecznie Dziękujemy za przybycie.

 
 
 
12 stycznia przedstawiciele 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" i 77 DH "BIEDRONKA" im. Armii Krajowej uczestniczyli we Mszy Świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Skawinie oraz w Spotkaniu Opłatkowym Prawicowego Bloku Samorządowego Skawina. Zuchy i harcerze zaprezentowali radosną wiązankę kolęd i pastorałek życząc obecnym Wielu Łask od Bożej Dzieciny.
 
 
GRUDZIEŃ 2015
20 grudnia podczas Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NNMP w Krzęcinie o godzinie 11:00 zuchy i harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju Duszpasterzom i Mieszkańcom Parafii Krzęcińskiej.
 
  
13 grudnia w godzinach popołudniowych przedstawiciele Krzęcińskich Zuchów i Harcerzy uczestniczyli wraz z Hufcem Podkrakowskim w uroczystym Apelu Chorągwi Krakowskiej na Wzgórzu Wawelskim podczas którego Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica przekazała Betlejemskie Światło Pokoju na ręce Komendanta Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusza Siudka. Nasza delegacja uczestniczyła również we Mszy Świętej odprawionej w Katedrze Wawelskiej. Mimo wietrznej pogody udało się dowieźć Betlejemskie Światło Pokoju do Krzęcina gdzie zostanie ono przekazane społeczności lokalnej w czwartą niedzielę adwentu podczas Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Krzęcinie.
 
 
13 grudnia w godzinach przedpołudniowych zuchy i harcerze uczestniczyli w Spotkaniu Opłatkowym Sybiraków zorganizowanym w Nowohuckim Centrum Kultury przez Zarząd Związku Sybiraków oddział w Krakowie.

 


10 grudnia przedstawiciele 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" i 77 DH "BIEDRONKA" im. AK z Krzęcina uczestniczyli w Regionalnej Konferencji CYBERPRZEMOC - metody identyfikacji zagrożenia i profilaktyki, która została zorganizowana przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Skawinie w ramach realizacji projektu "Bezpieczna i Przyjazna Szkoła"
 

5 grudnia na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Krzęcinie zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej, przy współudziale harcerzy 77 DH "BIEDRONKA" im. AK, MIKOŁAJKI DLA NAJSTARSZYCH i NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW KRZĘCINA.

 

4 - 5 grudnia odbył się III Mikołajkowy Biwak zorganizowany przy współudziale Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej. W biwaku uczestniczyli przedstawiciele trzech drużyn harcerskich: 126 DH "KAMIENIE ZNAD WISŁY" z Kamienia; 73 DH "JASTRZĄB" im. AK z Gaja i 77 DH "BIEDRONKA" im. AK z Krzęicina oraz Zuchy z 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" z Krzęcina


LISTOPAD 2015

28 listopada - Harcerki i Harcerze 77 DH "BIEDRONKA" im. AK współorganizowali wraz z Rodzicami ze Stowarzyszenia "Równa Szansa" oraz Pracownikami Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Skawinie "Zabawę Andrzejkową" dla Dzieci z Grup Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
  

11 listopada - I Marsz Niepodległości w Krzęcinie 
 

7 listopada wybrano nowe władze Hufca Podkrakowskiego ZHP. 
Przedstawia się ona następująco :
Komendant: hm. Ewa Siudek
Skarbnik z-ca komendanta:
phm. Magdalena Wierzba
Z-ca Komendanta d.s organizacyjnych:
phm. Jarosław Nowak
Z-ca Komendanta d.s programowych:
phm. Patrycja Trzebuniak
Kwatermistrz:
phm. Paweł Poręba
Członek komendy d.s pracy z kadrą:
pwd. Paulina Piwek
Członek komendy:
pwd. Michał Zięba

 
5 listopada w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskichw Krzęcinie Harcerze 77 DH "BIEDRONKA" im. Armii Krajowej i Zuchy 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI", wraz z chórem szkolnym, zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny związany między innymi z: 97. rocznicą Odzyskania Niepodległości, 4. rocznicą posadzenia "Dębów Pamięci", 2. rocznicą nadania DH imienia batalionu AK "Biedronka" i świętem patrona szkoły.
 

W listopadzie  77 DH "BIEDRONKA" im. AK z Krzęcina zaangażowała się w projekt realizowany przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Skawinie w ramach Rządowego projektu "Bezpieczna i przyjazna szkoła".

1 listopada - udział zuchów 77 GZ "LEŚNE ROBACZKI" i 77 DH "BIEDRONKA" im. Armii Krajowej w VI Kweście na cmentarzu parafialnym w Krzęcinie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej.
 

PAŹDZIERNIK 2015
10 - 11 października - XXI Rajd Jurajski Hufca Podkrakowskiego ZHP Zielonki - Korzkiew


WRZESIEŃ 2015
25 - 27 września - Inauguracja Roku Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej ZHP w Wieliczce
 

24 września - uroczysta zbiórka poświęcona Harcerkom i Harcerzom Szarych Szeregów